
The Ginger People Organic Minced Ginger 190g
Made from fresh organic ginger, this recipe-ready ingredient is a great time (and knuckle) saver. A favourite among home chefs for its versatility and usefulness in elevating the flavours of many recipes.
- Use in place of fresh ginger
- Convenient, recipe-ready
- Great in marinades, salad dressings, sauces, jams and chutneys
- Brighten up grains and rice, stir fry, curries, tomato-based sauces, fish, veggies
- Concoct jazzy ginger cocktails
- Organic | Vegan | Kosher
- No artificial ingredients
- Supporting small-scale farmers
Ingredients
| Nutritional Information | Per 100g |
|---|---|
| Calories | 175kj |
| Total Fat | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | n/a |
| Sodium | 21.6mg |
| Salt | 0.05g |
| Total Carbohydrate | 10.3g |
| Dietary Fiber | 1.3g |
| Sugars | 5g |
| Protein | <1g |
| Vitamin D | 0mcg |
| Calcium | 27.9mg |
| Iron | 0.8mg |
| Potassium | 18.6mg |
Original: $6.95
-65%$6.95
$2.43More Images




The Ginger People Organic Minced Ginger 190g
Made from fresh organic ginger, this recipe-ready ingredient is a great time (and knuckle) saver. A favourite among home chefs for its versatility and usefulness in elevating the flavours of many recipes.
- Use in place of fresh ginger
- Convenient, recipe-ready
- Great in marinades, salad dressings, sauces, jams and chutneys
- Brighten up grains and rice, stir fry, curries, tomato-based sauces, fish, veggies
- Concoct jazzy ginger cocktails
- Organic | Vegan | Kosher
- No artificial ingredients
- Supporting small-scale farmers
Ingredients
| Nutritional Information | Per 100g |
|---|---|
| Calories | 175kj |
| Total Fat | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | n/a |
| Sodium | 21.6mg |
| Salt | 0.05g |
| Total Carbohydrate | 10.3g |
| Dietary Fiber | 1.3g |
| Sugars | 5g |
| Protein | <1g |
| Vitamin D | 0mcg |
| Calcium | 27.9mg |
| Iron | 0.8mg |
| Potassium | 18.6mg |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Made from fresh organic ginger, this recipe-ready ingredient is a great time (and knuckle) saver. A favourite among home chefs for its versatility and usefulness in elevating the flavours of many recipes.
- Use in place of fresh ginger
- Convenient, recipe-ready
- Great in marinades, salad dressings, sauces, jams and chutneys
- Brighten up grains and rice, stir fry, curries, tomato-based sauces, fish, veggies
- Concoct jazzy ginger cocktails
- Organic | Vegan | Kosher
- No artificial ingredients
- Supporting small-scale farmers
Ingredients
| Nutritional Information | Per 100g |
|---|---|
| Calories | 175kj |
| Total Fat | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | n/a |
| Sodium | 21.6mg |
| Salt | 0.05g |
| Total Carbohydrate | 10.3g |
| Dietary Fiber | 1.3g |
| Sugars | 5g |
| Protein | <1g |
| Vitamin D | 0mcg |
| Calcium | 27.9mg |
| Iron | 0.8mg |
| Potassium | 18.6mg |














