
The Ginger People Gingerade Drink 360ml, Lemon & Honey Flavour
This comforting and delicious tonic will help keep you in harmony all day. Ginger is said to soothe the throat and stomach, warm the internal organs, ease nausea and relieve ailments from colds to headaches.
- Made with fresh ginger sourced from Peru or Fiji, depending on season
- Sweetened only with honey
- Enjoy chilled or warm
- Uncarbonated
- Queen's Choice Award 2019, Best New Functional Drink. U.S. National Honey Board
- Recipient of the sofi⢠Silver, āOutstanding Cold Beverageā 2007 & 2012
- Non-GMO
- No artificial ingredients
Ingredients
| Nutritional Information | Per 100ml |
|---|---|
| Calories | 150kj |
| Total Fat | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | 0mg |
| Sodium | 4mg |
| Salt | 0g |
| Total Carbohydrate | 9g |
| Dietary Fiber | 0g |
| Sugars | 9g |
| Protein | 0g |
| Vitamin D | 0mcg |
| Calcium | n/a |
| Iron | n/a |
| Potassium | n/a |
Original: $5.50
-65%$5.50
$1.92More Images



The Ginger People Gingerade Drink 360ml, Lemon & Honey Flavour
This comforting and delicious tonic will help keep you in harmony all day. Ginger is said to soothe the throat and stomach, warm the internal organs, ease nausea and relieve ailments from colds to headaches.
- Made with fresh ginger sourced from Peru or Fiji, depending on season
- Sweetened only with honey
- Enjoy chilled or warm
- Uncarbonated
- Queen's Choice Award 2019, Best New Functional Drink. U.S. National Honey Board
- Recipient of the sofi⢠Silver, āOutstanding Cold Beverageā 2007 & 2012
- Non-GMO
- No artificial ingredients
Ingredients
| Nutritional Information | Per 100ml |
|---|---|
| Calories | 150kj |
| Total Fat | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | 0mg |
| Sodium | 4mg |
| Salt | 0g |
| Total Carbohydrate | 9g |
| Dietary Fiber | 0g |
| Sugars | 9g |
| Protein | 0g |
| Vitamin D | 0mcg |
| Calcium | n/a |
| Iron | n/a |
| Potassium | n/a |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This comforting and delicious tonic will help keep you in harmony all day. Ginger is said to soothe the throat and stomach, warm the internal organs, ease nausea and relieve ailments from colds to headaches.
- Made with fresh ginger sourced from Peru or Fiji, depending on season
- Sweetened only with honey
- Enjoy chilled or warm
- Uncarbonated
- Queen's Choice Award 2019, Best New Functional Drink. U.S. National Honey Board
- Recipient of the sofi⢠Silver, āOutstanding Cold Beverageā 2007 & 2012
- Non-GMO
- No artificial ingredients
Ingredients
| Nutritional Information | Per 100ml |
|---|---|
| Calories | 150kj |
| Total Fat | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | 0mg |
| Sodium | 4mg |
| Salt | 0g |
| Total Carbohydrate | 9g |
| Dietary Fiber | 0g |
| Sugars | 9g |
| Protein | 0g |
| Vitamin D | 0mcg |
| Calcium | n/a |
| Iron | n/a |
| Potassium | n/a |














