
The Ginger People Gin Gins Ginger Candy 31g Or 84g, Super Strength
Fondly referred to as our âlittle potion for the motion,â Gin Gins Super Strength is one of our most potent ginger candies â super delicious and super soothing. Youâll enjoy its unique, caramel-like texture that softens its warm ginger kick.
- Made with 30% fresh ginger â more than any other brand
- Great for travel and nausea-related conditions
- Add 5-6 pieces to a cup of boiling water â instant ginger tea!
- Gluten Free | Vegan
- The worldâs #1 selling ginger candy
- Sweetened with cane sugar â nothing artificial
- Sustainably farmed ginger â locally grown near the candy factory
Ingredients
| Nutritional Information | per 100g |
|---|---|
| Calories | 1703kj |
| Total Fat | 5.6g |
| Saturated Fat | 2.4g |
| Trans Fat | <0.10g |
| Cholesterol | 50mg |
| Sodium | 0.13g |
| Salt | 88g |
| Total Carbohydrate | 0.5g |
| Dietary Fiber | 64g |
| Sugars | 0g |
| Protein | n/a |
| Vitamin D | n/a |
| Calcium | 40mg |
| Iron | 0.8mg |
| Potassium | n/a |
Original: $3.50
-65%$3.50
$1.22More Images




The Ginger People Gin Gins Ginger Candy 31g Or 84g, Super Strength
Fondly referred to as our âlittle potion for the motion,â Gin Gins Super Strength is one of our most potent ginger candies â super delicious and super soothing. Youâll enjoy its unique, caramel-like texture that softens its warm ginger kick.
- Made with 30% fresh ginger â more than any other brand
- Great for travel and nausea-related conditions
- Add 5-6 pieces to a cup of boiling water â instant ginger tea!
- Gluten Free | Vegan
- The worldâs #1 selling ginger candy
- Sweetened with cane sugar â nothing artificial
- Sustainably farmed ginger â locally grown near the candy factory
Ingredients
| Nutritional Information | per 100g |
|---|---|
| Calories | 1703kj |
| Total Fat | 5.6g |
| Saturated Fat | 2.4g |
| Trans Fat | <0.10g |
| Cholesterol | 50mg |
| Sodium | 0.13g |
| Salt | 88g |
| Total Carbohydrate | 0.5g |
| Dietary Fiber | 64g |
| Sugars | 0g |
| Protein | n/a |
| Vitamin D | n/a |
| Calcium | 40mg |
| Iron | 0.8mg |
| Potassium | n/a |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fondly referred to as our âlittle potion for the motion,â Gin Gins Super Strength is one of our most potent ginger candies â super delicious and super soothing. Youâll enjoy its unique, caramel-like texture that softens its warm ginger kick.
- Made with 30% fresh ginger â more than any other brand
- Great for travel and nausea-related conditions
- Add 5-6 pieces to a cup of boiling water â instant ginger tea!
- Gluten Free | Vegan
- The worldâs #1 selling ginger candy
- Sweetened with cane sugar â nothing artificial
- Sustainably farmed ginger â locally grown near the candy factory
Ingredients
| Nutritional Information | per 100g |
|---|---|
| Calories | 1703kj |
| Total Fat | 5.6g |
| Saturated Fat | 2.4g |
| Trans Fat | <0.10g |
| Cholesterol | 50mg |
| Sodium | 0.13g |
| Salt | 88g |
| Total Carbohydrate | 0.5g |
| Dietary Fiber | 64g |
| Sugars | 0g |
| Protein | n/a |
| Vitamin D | n/a |
| Calcium | 40mg |
| Iron | 0.8mg |
| Potassium | n/a |














