
The Ginger People Gin Gins Chewy Ginger Candy 84g, Spicy Apple Flavour
This spicy-fruity chew gets its peppery pop from ginger and cinnamon and its cheery sweetness from red delicious apples. Fresh, full flavored and fruit forward, these special little treats remind us of biting into a warm slice of apple pie.
- Made with 10% fresh ginger â more than any other brand
- Great for travel and nausea-related conditions
- Non-GMO | Gluten Free | Vegan
- The worldâs #1 selling ginger candy
- Voted âBest Candyâ by the Fiery Foods Association
- Sweetened with cane sugar â nothing artificial
- Sustainably farmed ginger â locally grown near the candy factory
Â
| Nutritional Information | Per 100g |
|---|---|
| Calories | 1616kj |
| Total Fat | 1.4g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Trans Fat | <0.10g |
| Cholesterol | n/a |
| Sodium | 15mg |
| Salt | 0.04g |
| Total Carbohydrate | 92g |
| Dietary Fiber | <0.5g |
| Sugars | 73g |
| Protein | 0g |
| Vitamin D | n/a |
| Calcium | 12.6mg |
| Iron | 1mg |
| Potassium | n/a |
Original: $4.95
-65%$4.95
$1.73More Images



The Ginger People Gin Gins Chewy Ginger Candy 84g, Spicy Apple Flavour
This spicy-fruity chew gets its peppery pop from ginger and cinnamon and its cheery sweetness from red delicious apples. Fresh, full flavored and fruit forward, these special little treats remind us of biting into a warm slice of apple pie.
- Made with 10% fresh ginger â more than any other brand
- Great for travel and nausea-related conditions
- Non-GMO | Gluten Free | Vegan
- The worldâs #1 selling ginger candy
- Voted âBest Candyâ by the Fiery Foods Association
- Sweetened with cane sugar â nothing artificial
- Sustainably farmed ginger â locally grown near the candy factory
Â
| Nutritional Information | Per 100g |
|---|---|
| Calories | 1616kj |
| Total Fat | 1.4g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Trans Fat | <0.10g |
| Cholesterol | n/a |
| Sodium | 15mg |
| Salt | 0.04g |
| Total Carbohydrate | 92g |
| Dietary Fiber | <0.5g |
| Sugars | 73g |
| Protein | 0g |
| Vitamin D | n/a |
| Calcium | 12.6mg |
| Iron | 1mg |
| Potassium | n/a |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This spicy-fruity chew gets its peppery pop from ginger and cinnamon and its cheery sweetness from red delicious apples. Fresh, full flavored and fruit forward, these special little treats remind us of biting into a warm slice of apple pie.
- Made with 10% fresh ginger â more than any other brand
- Great for travel and nausea-related conditions
- Non-GMO | Gluten Free | Vegan
- The worldâs #1 selling ginger candy
- Voted âBest Candyâ by the Fiery Foods Association
- Sweetened with cane sugar â nothing artificial
- Sustainably farmed ginger â locally grown near the candy factory
Â
| Nutritional Information | Per 100g |
|---|---|
| Calories | 1616kj |
| Total Fat | 1.4g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Trans Fat | <0.10g |
| Cholesterol | n/a |
| Sodium | 15mg |
| Salt | 0.04g |
| Total Carbohydrate | 92g |
| Dietary Fiber | <0.5g |
| Sugars | 73g |
| Protein | 0g |
| Vitamin D | n/a |
| Calcium | 12.6mg |
| Iron | 1mg |
| Potassium | n/a |














