
The Ginger People Organic Pickled Sushi Ginger 190g
Made from fresh organic ginger, this recipe-ready ingredient is a great time (and knuckle) saver. A favorite among home chefs for its versatility and usefulness in elevating the flavours of many recipes.
- Convenient, recipe-ready
- Serve with sushi, sashimi, spring rolls and smoked fish
- Add to chilled noodle salads and coleslaw
- No waste: Use the remaining ginger-vinegar liquid in homemade salad dressing
- Low-salt alternative condiment for sandwiches and salads
- Organic | Vegan | Kosher
- No added colouring
- No artificial sweeteners
- Supporting small-scale farmers
Ingredients
| Nutritional Information | per 100g |
|---|---|
| Calories | 300kj |
| Total Fat | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | 0mg |
| Sodium | 191mg |
| Salt | 0.48g |
| Total Carbohydrate | 27.6g |
| Dietary Fiber | 1.1g |
| Sugars | 24.2g |
| Protein | <0.10g |
| Vitamin D | 0mcg |
| Calcium | 13.8mg |
| Iron | 0.3mg |
| Potassium | 249mg |
Original: $6.95
-65%$6.95
$2.43More Images



The Ginger People Organic Pickled Sushi Ginger 190g
Made from fresh organic ginger, this recipe-ready ingredient is a great time (and knuckle) saver. A favorite among home chefs for its versatility and usefulness in elevating the flavours of many recipes.
- Convenient, recipe-ready
- Serve with sushi, sashimi, spring rolls and smoked fish
- Add to chilled noodle salads and coleslaw
- No waste: Use the remaining ginger-vinegar liquid in homemade salad dressing
- Low-salt alternative condiment for sandwiches and salads
- Organic | Vegan | Kosher
- No added colouring
- No artificial sweeteners
- Supporting small-scale farmers
Ingredients
| Nutritional Information | per 100g |
|---|---|
| Calories | 300kj |
| Total Fat | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | 0mg |
| Sodium | 191mg |
| Salt | 0.48g |
| Total Carbohydrate | 27.6g |
| Dietary Fiber | 1.1g |
| Sugars | 24.2g |
| Protein | <0.10g |
| Vitamin D | 0mcg |
| Calcium | 13.8mg |
| Iron | 0.3mg |
| Potassium | 249mg |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Made from fresh organic ginger, this recipe-ready ingredient is a great time (and knuckle) saver. A favorite among home chefs for its versatility and usefulness in elevating the flavours of many recipes.
- Convenient, recipe-ready
- Serve with sushi, sashimi, spring rolls and smoked fish
- Add to chilled noodle salads and coleslaw
- No waste: Use the remaining ginger-vinegar liquid in homemade salad dressing
- Low-salt alternative condiment for sandwiches and salads
- Organic | Vegan | Kosher
- No added colouring
- No artificial sweeteners
- Supporting small-scale farmers
Ingredients
| Nutritional Information | per 100g |
|---|---|
| Calories | 300kj |
| Total Fat | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | 0mg |
| Sodium | 191mg |
| Salt | 0.48g |
| Total Carbohydrate | 27.6g |
| Dietary Fiber | 1.1g |
| Sugars | 24.2g |
| Protein | <0.10g |
| Vitamin D | 0mcg |
| Calcium | 13.8mg |
| Iron | 0.3mg |
| Potassium | 249mg |














