
The Ginger People Organic Fiji Ginger Syrup, 237ml (Glass Bottle)
A creative alternative to traditional pancake syrup. Inspired by a delicious breakfast of ginger and cinnamon whole wheat pancakes served at our favourite breakfast diner, we couldnāt resist bringing a ginger-spiced syrup to market.
- A sassy switch up for maple syrup
- Drizzle over pancakes, waffles and crepes
- Boost the flavour of fruit salads
- Use to sweeten tea and water in place of sugar
- Glaze chicken, roasted carrots or sweet potatoes
- Add to tea and water, jazz up your cocktails
- Organic | Vegan | Kosher
- No artificial ingredients
- Buy online or find it near maple syrup in the grocery aisle
Ingredients
| Nutritional Information | per 100ml |
|---|---|
| Calories | 1292kj |
| Total Fat | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | n/a |
| Sodium | 2.8mg |
| Salt | 0.007g |
| Total Carbohydrate | 77.2g |
| Dietary Fiber | 0.77g |
| Sugars | 69g |
| Protein | <0.1g |
| Vitamin D | 0mcg |
| Calcium | 22.5mg |
| Iron | 0.20mg |
| Potassium | n/a |
Original: $7.99
-65%$7.99
$2.80More Images


The Ginger People Organic Fiji Ginger Syrup, 237ml (Glass Bottle)
A creative alternative to traditional pancake syrup. Inspired by a delicious breakfast of ginger and cinnamon whole wheat pancakes served at our favourite breakfast diner, we couldnāt resist bringing a ginger-spiced syrup to market.
- A sassy switch up for maple syrup
- Drizzle over pancakes, waffles and crepes
- Boost the flavour of fruit salads
- Use to sweeten tea and water in place of sugar
- Glaze chicken, roasted carrots or sweet potatoes
- Add to tea and water, jazz up your cocktails
- Organic | Vegan | Kosher
- No artificial ingredients
- Buy online or find it near maple syrup in the grocery aisle
Ingredients
| Nutritional Information | per 100ml |
|---|---|
| Calories | 1292kj |
| Total Fat | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | n/a |
| Sodium | 2.8mg |
| Salt | 0.007g |
| Total Carbohydrate | 77.2g |
| Dietary Fiber | 0.77g |
| Sugars | 69g |
| Protein | <0.1g |
| Vitamin D | 0mcg |
| Calcium | 22.5mg |
| Iron | 0.20mg |
| Potassium | n/a |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A creative alternative to traditional pancake syrup. Inspired by a delicious breakfast of ginger and cinnamon whole wheat pancakes served at our favourite breakfast diner, we couldnāt resist bringing a ginger-spiced syrup to market.
- A sassy switch up for maple syrup
- Drizzle over pancakes, waffles and crepes
- Boost the flavour of fruit salads
- Use to sweeten tea and water in place of sugar
- Glaze chicken, roasted carrots or sweet potatoes
- Add to tea and water, jazz up your cocktails
- Organic | Vegan | Kosher
- No artificial ingredients
- Buy online or find it near maple syrup in the grocery aisle
Ingredients
| Nutritional Information | per 100ml |
|---|---|
| Calories | 1292kj |
| Total Fat | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | n/a |
| Sodium | 2.8mg |
| Salt | 0.007g |
| Total Carbohydrate | 77.2g |
| Dietary Fiber | 0.77g |
| Sugars | 69g |
| Protein | <0.1g |
| Vitamin D | 0mcg |
| Calcium | 22.5mg |
| Iron | 0.20mg |
| Potassium | n/a |














