
The Ginger People Gin Gins Chewy Ginger Candy Bag 60g, Original Flavour
Nice and spicy, these tingly, chewy treats are an enjoyable alternative to anti-nausea medicine. Whether you're treating a belly ache, a bout of nausea or simply treating yourself, always have these classic, yummy ginger candies in your stash.
- Made with 10% fresh ginger ā more than any other brand
- Great for travel and nausea-related conditions
- Gluten Free | Vegan
- The worldās #1 selling ginger candy
- Voted āBest Candyā by the Fiery Foods Association
- Sweetened with cane sugar ā nothing artificial
- Sustainably farmed ginger ā locally grown near the candy factory
Ingredients
Cane Sugar, Ginger (10%), Tapioca Starch.
Ā
| Nutritional Information | Per 100g |
|---|---|
| Calories | 1613kj |
| Total Fat | 2.7g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Trans Fat | <0.10g |
| Cholesterol | n/a |
| Sodium | 23.0mg |
| Salt | 0.06g |
| Total Carbohydrate | 89g |
| Dietary Fiber | 0.7g |
| Sugars | 58.0g |
| Protein | 0g |
| Vitamin D | n/a |
| Calcium | 20.5mg |
| Iron | 2.7mg |
| Potassium | n/a |
Original: $3.99
-65%$3.99
$1.40More Images


The Ginger People Gin Gins Chewy Ginger Candy Bag 60g, Original Flavour
Nice and spicy, these tingly, chewy treats are an enjoyable alternative to anti-nausea medicine. Whether you're treating a belly ache, a bout of nausea or simply treating yourself, always have these classic, yummy ginger candies in your stash.
- Made with 10% fresh ginger ā more than any other brand
- Great for travel and nausea-related conditions
- Gluten Free | Vegan
- The worldās #1 selling ginger candy
- Voted āBest Candyā by the Fiery Foods Association
- Sweetened with cane sugar ā nothing artificial
- Sustainably farmed ginger ā locally grown near the candy factory
Ingredients
Cane Sugar, Ginger (10%), Tapioca Starch.
Ā
| Nutritional Information | Per 100g |
|---|---|
| Calories | 1613kj |
| Total Fat | 2.7g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Trans Fat | <0.10g |
| Cholesterol | n/a |
| Sodium | 23.0mg |
| Salt | 0.06g |
| Total Carbohydrate | 89g |
| Dietary Fiber | 0.7g |
| Sugars | 58.0g |
| Protein | 0g |
| Vitamin D | n/a |
| Calcium | 20.5mg |
| Iron | 2.7mg |
| Potassium | n/a |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Nice and spicy, these tingly, chewy treats are an enjoyable alternative to anti-nausea medicine. Whether you're treating a belly ache, a bout of nausea or simply treating yourself, always have these classic, yummy ginger candies in your stash.
- Made with 10% fresh ginger ā more than any other brand
- Great for travel and nausea-related conditions
- Gluten Free | Vegan
- The worldās #1 selling ginger candy
- Voted āBest Candyā by the Fiery Foods Association
- Sweetened with cane sugar ā nothing artificial
- Sustainably farmed ginger ā locally grown near the candy factory
Ingredients
Cane Sugar, Ginger (10%), Tapioca Starch.
Ā
| Nutritional Information | Per 100g |
|---|---|
| Calories | 1613kj |
| Total Fat | 2.7g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Trans Fat | <0.10g |
| Cholesterol | n/a |
| Sodium | 23.0mg |
| Salt | 0.06g |
| Total Carbohydrate | 89g |
| Dietary Fiber | 0.7g |
| Sugars | 58.0g |
| Protein | 0g |
| Vitamin D | n/a |
| Calcium | 20.5mg |
| Iron | 2.7mg |
| Potassium | n/a |


















