
The Ginger People Gin Gins Hard Ginger Candy 84g, Double Strength
A favorite amongst singers and folks with chronic throat tickles, this healthier hard candy delivers soothing, long-lasting pleasure. A lower-calorie, tasty way to satisfy a spicy-sweet tooth.
- Made with 16% fresh ginger – more than any other brand
- Great for hoarseness, phlegm and coughing
- Gluten Free | Vegan
- The world’s #1 selling ginger candy
- Sweetened with cane sugar – nothing artificial
- Sustainably farmed ginger – locally grown near the candy factory
| Nutritional Information | Per 100g |
|---|---|
| Calories | 1649kj |
| Total Fat | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Trans Fat | <0.10g |
| Cholesterol | n/a |
| Sodium | 93mg |
| Salt | 0.23g |
| Total Carbohydrate | 97.0g |
| Dietary Fiber | <0.5g |
| Sugars | 77g |
| Protein | 0g |
| Vitamin D | n/a |
| Calcium | 37.8mg |
| Iron | 1.2mg |
| Potassium | n/a |
Original: $4.99
-65%$4.99
$1.75More Images




The Ginger People Gin Gins Hard Ginger Candy 84g, Double Strength
A favorite amongst singers and folks with chronic throat tickles, this healthier hard candy delivers soothing, long-lasting pleasure. A lower-calorie, tasty way to satisfy a spicy-sweet tooth.
- Made with 16% fresh ginger – more than any other brand
- Great for hoarseness, phlegm and coughing
- Gluten Free | Vegan
- The world’s #1 selling ginger candy
- Sweetened with cane sugar – nothing artificial
- Sustainably farmed ginger – locally grown near the candy factory
| Nutritional Information | Per 100g |
|---|---|
| Calories | 1649kj |
| Total Fat | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Trans Fat | <0.10g |
| Cholesterol | n/a |
| Sodium | 93mg |
| Salt | 0.23g |
| Total Carbohydrate | 97.0g |
| Dietary Fiber | <0.5g |
| Sugars | 77g |
| Protein | 0g |
| Vitamin D | n/a |
| Calcium | 37.8mg |
| Iron | 1.2mg |
| Potassium | n/a |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A favorite amongst singers and folks with chronic throat tickles, this healthier hard candy delivers soothing, long-lasting pleasure. A lower-calorie, tasty way to satisfy a spicy-sweet tooth.
- Made with 16% fresh ginger – more than any other brand
- Great for hoarseness, phlegm and coughing
- Gluten Free | Vegan
- The world’s #1 selling ginger candy
- Sweetened with cane sugar – nothing artificial
- Sustainably farmed ginger – locally grown near the candy factory
| Nutritional Information | Per 100g |
|---|---|
| Calories | 1649kj |
| Total Fat | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Trans Fat | <0.10g |
| Cholesterol | n/a |
| Sodium | 93mg |
| Salt | 0.23g |
| Total Carbohydrate | 97.0g |
| Dietary Fiber | <0.5g |
| Sugars | 77g |
| Protein | 0g |
| Vitamin D | n/a |
| Calcium | 37.8mg |
| Iron | 1.2mg |
| Potassium | n/a |













