
Every Bit Organic Raw Cold Pressed Oil 250ml, Safflower {Unrefined}
Safflower oil is packed with vitamin E and vitamin K. It is high in monounsaturated fat, polyunsaturated fat, phytosterols and total omega 6 fatty acids. It is low in cholesterol, sodium and saturated fat.Ā
- First pressed / Cold-pressed
- Unrefined
- Gluten-FreeĀ
- Chemical Free
- Vegan
| Serving Size: 1tbsp | |
| Average Quantity | Per serve |
| Total Fat | 13.6g |
| Saturated | 0.844g |
| Polyunsaturated | 1.952g |
| Monounsaturated | 10.152g |
| Ā Cholesterol | 0g |
| Sodium | 0mg |
| Potassium | 0mg |
| Dietary Fiber | 0g |
| Protein | 0g |
Original: $9.99
-65%$9.99
$3.50More Images

Every Bit Organic Raw Cold Pressed Oil 250ml, Safflower {Unrefined}
Safflower oil is packed with vitamin E and vitamin K. It is high in monounsaturated fat, polyunsaturated fat, phytosterols and total omega 6 fatty acids. It is low in cholesterol, sodium and saturated fat.Ā
- First pressed / Cold-pressed
- Unrefined
- Gluten-FreeĀ
- Chemical Free
- Vegan
| Serving Size: 1tbsp | |
| Average Quantity | Per serve |
| Total Fat | 13.6g |
| Saturated | 0.844g |
| Polyunsaturated | 1.952g |
| Monounsaturated | 10.152g |
| Ā Cholesterol | 0g |
| Sodium | 0mg |
| Potassium | 0mg |
| Dietary Fiber | 0g |
| Protein | 0g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Safflower oil is packed with vitamin E and vitamin K. It is high in monounsaturated fat, polyunsaturated fat, phytosterols and total omega 6 fatty acids. It is low in cholesterol, sodium and saturated fat.Ā
- First pressed / Cold-pressed
- Unrefined
- Gluten-FreeĀ
- Chemical Free
- Vegan
| Serving Size: 1tbsp | |
| Average Quantity | Per serve |
| Total Fat | 13.6g |
| Saturated | 0.844g |
| Polyunsaturated | 1.952g |
| Monounsaturated | 10.152g |
| Ā Cholesterol | 0g |
| Sodium | 0mg |
| Potassium | 0mg |
| Dietary Fiber | 0g |
| Protein | 0g |













