
Every Bit Organic Raw Cold Pressed Oil 250ml, Avocado {Extra Virgin}
Avocado Oil is a great source of Vitamins A, D, E, K, Omega 3 and monounsaturated fats, making it a great heart-healthy, nutrient-dense oil. Can be used in cooking and salads. Also, perfect nutrient for dry and damaged skin. It helps to soften the skin and imparts a superior moisturising effect.
- First pressed / Cold-pressed
- Unrefined
- Gluten-Free
- Chemical Free
- Vegan
Ingredients: 100% Certified Organic Avocado oil.
| Serving Size: 1tbsp | |
| Average Quantity | Total |
| Total Fat | 14.0g |
| Saturated | 1.17g |
| Polyunsaturated | 1.89g |
| Monounsaturated | 9.88g |
| Cholesterol | 0mg |
| Sodium | 0mg |
| Potassium | 0mg |
| Total Carbohydrate | 0g |
| Dietary Fiber | 0g |
| Sugars | 0g |
| Protein | 0g |
Original: $19.99
-65%$19.99
$7.00More Images

Every Bit Organic Raw Cold Pressed Oil 250ml, Avocado {Extra Virgin}
Avocado Oil is a great source of Vitamins A, D, E, K, Omega 3 and monounsaturated fats, making it a great heart-healthy, nutrient-dense oil. Can be used in cooking and salads. Also, perfect nutrient for dry and damaged skin. It helps to soften the skin and imparts a superior moisturising effect.
- First pressed / Cold-pressed
- Unrefined
- Gluten-Free
- Chemical Free
- Vegan
Ingredients: 100% Certified Organic Avocado oil.
| Serving Size: 1tbsp | |
| Average Quantity | Total |
| Total Fat | 14.0g |
| Saturated | 1.17g |
| Polyunsaturated | 1.89g |
| Monounsaturated | 9.88g |
| Cholesterol | 0mg |
| Sodium | 0mg |
| Potassium | 0mg |
| Total Carbohydrate | 0g |
| Dietary Fiber | 0g |
| Sugars | 0g |
| Protein | 0g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Avocado Oil is a great source of Vitamins A, D, E, K, Omega 3 and monounsaturated fats, making it a great heart-healthy, nutrient-dense oil. Can be used in cooking and salads. Also, perfect nutrient for dry and damaged skin. It helps to soften the skin and imparts a superior moisturising effect.
- First pressed / Cold-pressed
- Unrefined
- Gluten-Free
- Chemical Free
- Vegan
Ingredients: 100% Certified Organic Avocado oil.
| Serving Size: 1tbsp | |
| Average Quantity | Total |
| Total Fat | 14.0g |
| Saturated | 1.17g |
| Polyunsaturated | 1.89g |
| Monounsaturated | 9.88g |
| Cholesterol | 0mg |
| Sodium | 0mg |
| Potassium | 0mg |
| Total Carbohydrate | 0g |
| Dietary Fiber | 0g |
| Sugars | 0g |
| Protein | 0g |













